Únor 2012

Japonsko

15. února 2012 v 18:26 | Hikate |  japan zajímavosti
Takže napsala jsme si na Zeměpis referát o Japonsku - nic jsem neokopčila, vše jsem psala svými slovy.

Jinak všude mám počeštělý překlad, aby mě učitel nezabil :D Všcehny infomace nejsou úplně dokonalé

Japonsko, neboli Nippon v japonštině, je země nacházející se na východě Asie. Japonsko je tvořeno spousty malých a velkých ostrovů. Nejvýznamnější jsou Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú (a někdy se mezi ně řadí i Okinawa). Celé pobřeží měří víc jak 33 miliónů kilometrů.
Tento stát leží na hranici tří tektonických desek a tudíž jsou zde častá zemětřesení a vlny tsunami. Nejvyšší hora je Fudži, japonsky známá jako Fudži-san. A Japonsko jako takové začalo být obydlováno už 500 tisíc let před Kristem.

Mytologie
Jak vzniklo Japonsko podle pověstí?
Pomohly ji vytvořit dva bohové - Bohyně Izanami a její manžel Izanagi. Společně vytvořili Zemi a vše s ní spjaté. Poté začala Izanami rodit děti, jenže když se jí narodil bůh ohně, Izanami zemřela. Její muž Izanagi jí šel se zármutkem hledat až do podsvětí, jenže když spatřil skomírající ženu a ona jeho, rozzlobila se a nařídila Izanagimu, že musí každý den zabít 1000 lidí. Izanagi musel souhlasit, ale také přísahal, že se vždy za jeden den narodí dalších 1500 lidí - a tak vlastně vznikla smrt a narození.
Mytologie Japonska je velice rozmanitá, takže jí zde nemůžu říct celou.
Hodnosti
Když někdo řekne gejša, samuraj nebo ninja, snad každý si dokáže představit co to je.
Gejša
Gejša je profesionální společnice, která si díky znalosti tradičního umění, schopnosti konverzovat a přitom zůstat tajemná, dokázala získat na svou stranu zámožné japonské muže. Toto povolání se zrodilo v 17. Století a přechovává se dodnes. I když Gejši už ztratili svůj původní význam, a spousta z nich pracuje ve vykřičených domech anebo jako číšnice, spousta z těch pravých gejš můžete najít ve starobylém Kyotu.
Stát se gejšou není vůbec jednoduché. Žena má přísný trénink, při kterém si musí dokonale osvojit tanec, zpěv, hru na hudební nástroj, naučit se zdvořilému a urozenému jazyku, zvládnout správný a ladný pohyb a mnohem víc. Mladým, dívkám, které se na gejšu učí se říká Maiko. Nosí kimono, volný pás obi, zdobený límeček a charakteristický účes.
Když se stanou opravdovou gejšou (geiko), zdobný límeček vymění za bílý.
Samuraj
Ač by se mohlo zdát, že samuraj jako takový byl něco jako stroj na zabíjení, není to pravda.
Samurajové se řídili kodexem cti a odvahy s názvem bušidó. Zvládali dokonale umění boje, ale také se vyznali v umění, zenu a měli výborné strategické schopnosti. Používají dva meče - dlouhou a překrásnou katanu a malý meč tantó nebo wakizaši. Samurajové však své meče vytahovali zřídka a než aby se navzájem zabíjeli, raději vše vyřešili politickou cestou.
Meče však byly v roce 1868 zakázány a samurajové ztratili význam a čest.
Když porušili nějaké nařízení, spáchali obětní zabití seppuku neboli harakiri - kdy si Samuraj rozřízl břicho. Slušnost při tomto obřadu byla, že k samurajovi, který zrovna dělal seppuku, přiběhl další samuraj a usekl mu hlavu, aby se ten druhý netrápil.
Nindža
Nindža je vlastně nájemný vrah, který byl doslova stroj na zabíjení. Ninjové dokonale zvládali medicínu, astronomii, zoologii, bylinkářství a bezpočet dalších odvětví. Měli oděvy, do kterých se dalo ukrýt spoustu různých zbraní. Vynalezli spousty zařízení, díky kterým dokázali bravurně přelstít nepřítele. Jejich zbraně byly často napuštěny smrtícími jedy.
Moderní Japonsko
Japonsko je jedna z nejvíce ekonomicky vyspělých zemí. Japonské vynálezy jsou po celém světě. Ať už jde o elektroniku, auta anebo komiksy.
Bary a herny
Skoro každý, kdo Japonsko navštíví, vyzkouší hernu nebo bar. V Japonsku je to totiž oblíbená forma zábavy. V herně si člověk může zahrát oblíbenou hru pachinko, kde jde o to, nastrádat co nejvíc kuliček. Pokud jde o bary, člověk se může rozhodnout pro širokou škálu.
Například karaoke bary, kde si můžete zazpívat nějakou oblíbenou písničku s přáteli.
Nebo velice oblíbené Maid café a Host club.
V Maid café je vyhrazeno hlavně pro muže - obsluhují vás mladé japonky oblečené do šatů francouzkých služek. Oslovují vás "Pane" a rády sis s vámi zazpívají karaoke nebo zahrají nějakou hru. Avšak nenabízejí sexuální služby.
Obdobou pro ženy je tvz. Host club. Tam obsluhují mladí a krásní chlapci, kteří ženám (často ve středím věku) lichotí a často s nimi hrají hry anebo zpívají karaoke.
Manga a Anime
Manga je japonský komix, který se čte zprava doleva. Má nepřeberné množství žánrů od dětských, přes dramata pro mladé ženy, až po pornografii a psychologické horory. V Japonsku a ve světě je velice oblíbený a právě proto začalo vznikat i anime což je animovaný seriál nebo film.
Parky
V Japonsku je spousta parků a ve spoustě z nich můžete vidět i zajímavé kuriozity. Například park Nara se vyznačuje tím, že po jeho pozemcích volně běhají ochočení jeleni a srnky.
Návštěva japonského parku je jedna z věcí, která se dá považovat za nádheru. Růžové lístky Sakur poletující ve větru, dokonale zastřižené trávníky, potůčky, malé rybníčky a mnohem víc přírodních úkazů, nabízí každý z nich.

Paia překládá mangu

13. února 2012 v 13:28 | Paia |  Paia deníček

Jo,už je to tak.Paia se nechala zlanařit k překladu mangy o které v životě neslyšela,ale zjevně je hodně známá,protože má i Live Action film a když si zadáte název na google,vyjede vám jenom zachmuřenej bishík bez trička.Zlanařil mě k tomu Sempaiův kamarád,který tam překládá úchylárničky a během víkendu jsem se musela překonat a něco opravdu přeložit.Aby toho enbylo málo,z původbního zdroje jsem nerozumněla ani popel,takže musím kombinovat překlady ze dvou zdrojů,čímž to ale komplikuju editorům,ale jsem vděčná že to nemusím editovat já,mě rozčilovalo jenom to,když jsme ejdnu z hlavních postav pojmenovala Tsukara a jmenovala se Tsurara,takže jsem to pak musela asi deset minut přepisovat pořád a pořád dokola:D každopádně dostala jsem za úkol mangu Kurosagi,je to něco mezi detektivkou,komedií a takovým tím "pomsta" žánrem.Jde tam o podvody,machinace,úskoky a...zatím tedy moje překlady ještě nejsou na webu,ale v nejbližší době by se snad měly objevit(pokud se tým nerozhodne,že jsem tak mizerná,že mě radši vyhostěj),každopádně první dvě kapitoly přeložené už jsou,tak si můžete udělat alespoň hrubý obrázek o tom,jak to asi vypadá a jestli by se vám to líbilo(všechno co jsem zatím překládala se nese v podobném duchu),je tam ěnkdy hodně neznámých výrazů a trvalo mi než jsem se zorientovala v ekonomický a finanční oblasti(ty anglický slovíčka z toho jsou nekonečně dlouhý,ubíjející a nepřeložitelný:D).Každopádně až se můj překlad objeví,budu vás informovat.Zatím máte možnost podívat se i na ostatní mangy,kterých není zrovna málo^^ Koukněte TADY :)

Hapi Mari

11. února 2012 v 16:28 | Hikate |  Mangy

Za čest a slávu!

9. února 2012 v 16:38 | Hikate |  Hikate deníček

Poslední dobou mám zvláštně vygumovaný mozek. Vážně, když jsem 31.ledna šla k učitelce držící vysvědčení, připadala jsem si jako bez ducha. Dívala jsem se jí do přísných očí a v hlavě mi hýřily myšlenky týkající se jejího výrazu.
"Neusmívá se... Sakra...To vypadá špatně! Určitě je zklamaná!" Pomalu jsem se k ní blížila a skoro se klepala. Jsem v osmičce a tudíž potřebuji co nejlepší vysvědčení... A taky kvůli rodičům. Pamatuju si jak jsem polkla a přitom zakopla o tašku jednoho z mých spolužáků a poprvé se odtrhla od učitelčina pohledu. Když jsem se očima vrátila zase k ní, pořádně jsme se lekla - usmívala se. Co? Usmívá se?
V tu chvíli jsem k ní došla a ona na mě s úsměvem promluvila: "Gratuluji."
Podala mi vysvědčení, já poděkovala, otočila se a v tu chvíli jsem se teprve odvážila,se na vysvědčení podívat.
A sakra. Dostala jsem samý jedničky! ÁÁÁ
Oči se mi začali zalívat slzami, naběhla jsem ke kamarádce a obě jsme tam bulely jako o závod. Obě jsme měli samý jedničky. Jéj!
---
Jo přesně takhle se to stalo. Nedokázala jsem tomu uvěřit. Čekala jsem dvojku z češtiny, ale nakonec mám jedničku! Byla jsem opravdu šťastná. A při tomhle mě napadla jedna věc. Víte že já se vůbec neučím? Opravdu ne. Nemám to zapotřebí, protože poslouchám v hodinách. Je mi jasné že až bude někde na gymplu tak se budu muset učit. Ale na základce to mám zatím v pohodě. Proto mě tak vytáčí, když se zeptám čtyřkařů, proč se na to nepodívají a oni mi odvětí:
"Já se prostě neumím učit."
A pak je vidím že o hodině dělaj blbosti -.- Abych se přiznala tak já fakt nejsem ten "studiiní typ". Škola mě nebaví (tedy krom určitých předmětů) ale vím, že je důležitá.
Proto je docela ironické, že mám samý jedničky i když jsme celý pololetí pařila WoW :D A prej že jsou WoWkaři úplně vypatlaní :D Tady to máte hateři! Muhehehe!
No asi to bude kvůli tomu že já WoWko tak úplně nehraju kvůli "hře", ale kvůli příběhu. Ano zamilovala jsem si příběh Warcraftu ^^ Už jako malá jsem pařila Warcraft II a později jsem si několikrát zopákla Warcraft III. Před půlrokem jsem začala hrát World of Warcraft a teď nedávno mě chytli i knihy. Mám za sebou dvě a chystám se i na zbylé. Teď jsem si zahrála Warcraft III znovu a chápu mnohem víc věcí, než jsem chápala jako malá. Opravdu je to skvělý příběh! :D

Možná si někdo povšiml, že obrázek nahoře je Arthas x Illidan slash :D Dávám to sem z jistého druhu ironie. Jednou jsem si takhle hledala nějaké obrázky Arthase a každej 4 byl slash s Illidanem - teď jde vidět kolik fanartistek hraje WoW :DDD

Udělala jsem další dvě AMV - to nevíte, že? :D

Tohle je mé AMV na jedno skvělé anime s názvem BOKURANO.
V nejbližší době na něj chci udělat recenzi ^^

Ano, myslím že tohle nemusím vysvětlovat ne? ^^
MINA x KUSHI
Vy víte jak oba zbožňuji :3

Po dlouhé době další článek plný mých žváštů - doufám že jste si početli :D